2016

Grease! Latymer Upper

Midsummer Faerie Den Teatro Vivo and Dash Arts

Tempus Fugit (creative development) for Chrissie Parrott Productions

Nobody Owns The Moon (mask-making) for Spare Parts Puppet Theatre

Camp Quality (puppet-making) for Spare Parts Puppet Theatre

Little Shop of Horrors for John Curtin College of the Arts

Dash Arts Dacha (Дача) Multiple venues across the UK directed by Tim Supple & Josephine Burton

Mrs Horton’s Finger Dirty Market Theatre

2015

Der Zauberberg (Short Film) led by Pilar Mata Dupont
Extinction for Black Swan State Theatre Company directed by Stuart Halus
Blithe Spirit for Black Swan State Theatre Company directed by Jeffrey Jay Fowler
Dash Arts Dacha (Дача) at Latitude Festival UK directed by Tim Supple & Josephine Burton

Mrs Horton’s Finger (2nd stage creative development) Dirty Market Theatre


2014

Mrs Horton’s Finger (creative development) Dirty Market Theatre

Dash Arts Dacha (Дача) at Latitude Festival UK directed by Tim Supple & Josephine Burton

The Golden Bird directed by Amelia Bird

He Had Hairy Hands for Kill the Beast & The Lowry

Wulamanayuwi & the Seven Pamanui (2014 tour) for Darwin Festival


2013

The Enchanted Story Trail for Rose Theatre Kingston & RHS Wisley

Roost for Gomito directed by Amelia Bird

Oxbow Lakes for Dirty Market Theatre directed by Georgina Sowerby & Jon Lee

Jennifer Skylark & the Seagull’s Handbook for Greenwich Theatre & Powderkeg

After the Tempest for Teatro Vivo directed by Sophie Jane Austin

The Boy Who Kicked Pigs for Kill the Beast at Edinburgh Fringe Festival directed by Clem Garritty

Luminous Night for Chrissie Parrott Productions at the UWA Gardens

Floral Garden for Joondalup Festival designed by Leon Hendroff

The Motherfucker with the Hat for Black Swan State Theatre Company


2012

Blue for Misshapen Productions at The Soho Theatre London

One Hackney Festival for Keith Khan Associates

The Boy Who Kicked Pigs for Kill the Beast at The Lowry, Manchester

Balthazaar’s Bazaar of the Bizarre for Greenwich Theatre/Ragged Edge

Wah! Wah! Girls for Sadler’s Wells designed by Keith Khan


2011

Private Lives by Noel Coward for Onward Production directed by Marcelle Schmitz

When the Rain Stops Falling by Andrew Bovell for BSSTC directed by Adam Mitchell

Ninety by Joanna Murray-Smith for BSSTC directed by Marcelle Schmitz

Jandamarra by Steve Hawke for Bunuba Films directed by Phil Thompson

Wulamanayuwi & the Seven Pamanui for Darwin Festival directed by Eamon Flack

Modern International Dead by Damien Millar for Deckchair Theatre directed by Chris Bendall

Together for Spare Parts Puppet Theatre and the Heath Ledger Theatre Gala Opening

The Pride for Perth Theatre Company directed by Zoe Pepper



2010

White Dress by Fire Action! (video clip)  directed by Jasmine Robinson

The Fable of Aesop by Ingle Knight for Barking Gecko Theatre Company

Le Corps Perdu for Curious Directive Theatre Company directed by Jack Lowe

My Visit (R&D phase) for Crying Out Theatre Company directed by Liat Rosenthal

The Kapok Tree by Lucinda Cardey for Eye Spy Theatre Company directed by Liat Rosenthal


2009

The Gammagooliabba Legacy by Miriam Ceh for Kinetic Theatre Company

The Web by Kate Mulvany for Black Swan State Theatre Company

Fatty Wombat by Justin Cheek for Barking Gecko Theatre Company

Moon Webs & Scorched Thongs by Alice Lee Holland for Steps Dance Theatre

A Flowering Tree by John Adams for Perth International Arts Festival

Antigone by Sophocles translation by Eamon Flack for ThinIce directed by Matt Lutton

Motel Deception MFI pitch for Performing Lines Western Australia directed by Chrissie Parrott


2008

Cyrano de Bergerac by Marion Potts & Andrew Upton for BSSTC

Gogofish! by Damon Lockwood for Barking Gecko Theatre Company

Idomeneo by Wolfgang Amadeus Mozart for Australian Opera Studio

Far Away by Caryl Churchill for Black Swan State Theatre Company

Who's Afraid of Virginia Woolf? by Edward Albee for BSSTC

Big Head for UNIMA Puppetry Congress & Festival


2007

Construction of the Human Heart by Ross Mueller for Gossip's Feast

Messiah by Patrick Barlowe for Black Swan State Theatre Company

Wonderlands by Katherine Thompson for Deckchair Theatre Company

Mary Surefoot's Shoe Collection by Michelle Anderson for SPPT

FantiSea by Derek Clarke & The Bijou for Esperance Festival of the Wind

Amazing Backyard Adventures! for Scitech Discovery Centre

The Lost Girl by Melissa Cantwell for Barking Gecko Theatre Company

The Lady Aoi by Yukio Mishima for Black Swan State Theatre Company


2006

The Fremantle Dragon for Fremantle Festival

How to Become a Better Person by Jackson Castiglione for Jackson Castiglione & Company

The Snow Queen by Hans Christian Andersen for John Curtin College of the Arts

Oleanna by David Mamet for Happy Dagger Theatre Company

Trains of Thought by Shirley Van Sanden for Barking Gecko Theatre Company

Accidental Death of an Anarchist by Dario Fo for BSSTC

Muttaburrasaurus by Damon Lockwood for Spare Parts Puppet Theatre


2005

Twelfth Night, or what you will by William Shakespeare for Deckchair Theatre

Big Fun (Sometimes…) by Luke Milton at The Blue Room Theatre

The Gathering by Eamon Flack for ThinIce Productions

Somewhere! The Musical by Kate Mulvany for and at The Q Theatre

Welcome to Paradise by Helen Miller & Paul Goddard for Mainstreet Theatre

Grease! The Musical by Jim Jacobs & Warren Casey for John Curtin College of the Arts

She Told Me So by Renee Newman for Mark Storen

The Visit by Friedrich Durrenmatt for ThinIce Productions

Oxcylotl, Giant Mexican Walking Skeleton for Joondalup Festival

Mr Cha Cha's Ballroom for Perth International Arts Festival

Message in a Bottle Project for Perth International Arts Festival


2004

Gastropodia by Miriam Ceh for Kinetic Theatre Company

Skin the One you Love festival float for Pride Festival Parade

Business & the Arts Awards for Steamworks Arts Productions

The Littlest Bird by David Ryding for Barking Gecko Theatre Company

Grendel & the Gladiator by Shirley Van Sanden for SPPT

The Daedalus Project for The W.A. Youth Theatre Company

Horizons by WAAPA Musical Theatre Dpt. at The Perth Convention & Exhibition Centre

Striptease by Slawomir Mroźek for The Black Swan BSX Youth Theatre

Mountain Language by Harold Pinter for The Black Swan BSX Youth Theatre

Animus Maximus by Karen Hethey & Bryan Woltjen for Joondalup Festival

Bed by Brendon Cowell for ThinIce Productions directed by Matthew Lutton


2003

Alice in Wonderland by Lewis Carroll for John Curtin College of the Arts

Loudmouth choreographed by Sete Tele for DADAA W.A.

House by Francis Italiano for DADAA W.A.

Light as a Feather festival float for Pride Festival Parade

Dogs Barking by Richard Zlajdlic for Shakespearience and Perth Theatre Company

Two Rocks in Space by FTI Students for Fremantle Film & Television Institute

Dryblower and the Water Girl by Iain Grandage for Australian Opera Studio

The God of Small Things by Arundhati Roi for John Curtin College of the Arts

La Bizarre for Little Creatures Brewery

The Tempest for W.A. Youth Theatre Company directed by Jenny Davis

The Merchant of Venice for John Curtin College of the Arts directed by Edgar Metcalfe

Blood Relations by Sharon Pollock for Not the Mama Theatre Company

Wubba Ducky festival float for Joondalup Festival Parade

15 Minutes of Fame for Capgun Productions

X-Stacy by Margery Forde for Black Swan Theatre Company

Oz Concert for W.A. Youth Theatre Company & City of Perth


2002

In My Father's House by Cara Sutcliffe for Two Tonne Budgie Productions

Where the Wild Things Are by Maurice Sendak for John Curtin College of the Arts

Aloha! by David Ryding for Carine SHS & Barking Gecko Theatre Company

Strike! by Scott William Martin for U.C. Productions

How to Succeed at Business without really trying for John Curtin College of the Arts

Mother Courage for John Curtin College of the Arts directed by Scott Koehler

Ubu Roi by Alfred Jarry for Shakespearience directed by Nick Tapper

Return to Sender by Anne Sorenson for Myriad Productions


2001

Ballistic by Sete Tele for DADAA W.A.

Exile by Francis Italiano for DADAA W.A.

Spurboard by Nick Enright for The Black Swan BSX Youth Theatre

Twelfth Night by William Shakespeare for The W.A. Academy of Performing Arts


2000

Welcome to Paradise by Helen Miller for Two Tonne Budgie Productions

Sydney 2000 Olympic Ceremonies SOCOG

click on the hyperlinked productions below to see

further details, credits and images